Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku sprzedał swoich 10 szokujących prognoz na najkrótszy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grup Europejskiej, Donald Trump przegra wspólnie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja bycie się… wygranym w istocie zielonej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zagadnienia, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją obecnie są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak pokazują autorzy raportu, stanowi zatem „układ mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są toż jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najwyższym nacisku – szokujące dla świata – więc ostatnie najmniej spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem nadrzędnym będzie wystarczająca zmiana status quo. Rok ten chyba istnieć niczym wielkie wahadło, wydobywające się w punktu przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki pieniężnej i finansowej, a i – co równie istotne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki nazywało to szybką porażkę populizmu, zastąpionego zmierzaniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do czynienia polityki mogłoby więc świadczyć, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich istotę w kierunku wydatków powiązanych z bazą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w istocie zielonej i czarnej działalności
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Okresach Połączonych w ruchu z brakiem zwrotu z lokat w obecnym regionie, skorzystają z przyczynie i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w bliskich krajach. Zbiegnie się to w klimacie z drugą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie zatem zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich książek i marzenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na szersze ceny spowodują, że cena ropy Brent wróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to szczególnym zwycięstwem nie właśnie dla Rosnieftu, a także dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. kładł się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Ponadto w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na koniec za dużego szumu medialnego i małych zwrotów z lokat. Ale w ilość kolejnych słów w kierunku polityki klimatycznej wybieranych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jako najważniejszy na świecie dostawca podawanego w pojazdach palladu, zaś w 2019 r. odnotowującego drinki z najskuteczniejszych rezultatów na placach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odejściu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na placu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów zaczną w duzi rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na miara eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w rezultatu zwiększonego popytu i wyższych stawek i też gdy w wypadku Rosnieftu ceny jego historii wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie promować wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) bardzo w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od czasu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie właśnie w Okresach Zjednoczonych, tylko i na pełnym świecie przedstawiono na plac biliony USD w struktury kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i jeszcze większych wpływów, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i światowego systemu finansowego.

Z rady na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w niskich rejonach skali, a ubytki w Okresach Zjednoczonych są wysokie i jeszcze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w styl przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w perspektyw na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace i ceny zaczną szybko rosnąć w ilość, jak wpływy będą dojeżdżać do gospodarki, gdy na ironię z początku niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w skutku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z serii koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą rywalizować o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie wyłącznie przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, kiedy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na poziomy (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki dalej będą zmagać się z wielkim kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z dużym otoczeniem ekonomicznym i fizycznym, wyróżniającym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co również bardziej obniży stopę zwrotu z pieniądza innego banków – oraz walką ze strony przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy obrót a na początku stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej komunikująca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy moment może znacząco zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia tworzeń i wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę monetarną i zwiększy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w małym okresie nastąpi kolejna, która już doprowadzi stopę referencyjną do niczego, i do kraju roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do maksimum w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Od obecnego sezonu na sektor ten oddziaływały negatywnie dwie wielkie role. Ważną z nich stanowił wzrost produkcji gazu z łupków w Okresach Zjednoczonych i duże wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie miała miejsce istna amerykańska rewolucja w dziale produkcji ropy z łupków, w produktu której Stany Zjednoczone były się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą siłą był będący kapitał polityczny i powszechny stojący za walką ze zmianami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na siłę odnawialną. W rezultacie niższych opłat i unikania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji spółek z branży paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie wybranie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – także będzie zatem razem sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo krótką reklamą była reklama rządu Republiki Południowej Afryki pod cel ostatniego roku, że w ruchu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i życia dostaw trendu w wszystkim świecie przyszłoroczny budżet wzrośnie do najszerszego poziomu od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co czyni zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w procesu tych paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w tym stanie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM może istnieć nową kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni zapomnieć chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie istnieje w bycie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą plus a inne gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą niezwykle zróżnicowane od lat. RPA prowadzi w punktu bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we całych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i stworzy wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w ilość wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. podejmie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dotrą do zrozumienia w sytuacji co najmniej tymczasowego zawieszenia broni w tekście taryf celnych, polityki walutowej i kupna produktów rolnych.

Ale teraz na początku 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną znacznej poprawie, a jednocześnie nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na pytania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, zaś jego rada w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dobry od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Okresach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „czystego i bzu handlu”.

Program ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie dodanej w wysokości 25 proc. na całe przychody brutto na placu amerykańskim produkowane z prac zagranicznej. Wywoła to znakomite protesty ze strony partnerów handlowych, gdyż będą wtedy w myśli stare taryfy w bieżącym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zagraniczne mogą przekazać swoją pracę do Bądź Połączonych w końcu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i zdrowa zmiana zachowania w ilość żyć na rzecz lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, zmierzając do zastosowania istotnego wpływu fiskalnego i odpornego umocnienia SEK. Jak często zajmowałoby toż znaczenie w wypadku szwedzkiej polityki, również gdy na początku lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za dobrze w nowoczesnym opodatkowaniu, zmierzając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji doszła do momentu, w jakim społeczeństwo stawało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje wyjątkową i jeszcze rosnącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę metodę, tym jednym wykluczając ich z ogólnej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej roli, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną decyzję o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak dodatkowo ich intencje były prawdziwe: otwartość i równość dla wszystkich i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt daleko posunięte życie może przytłaczać, i całe rodzaje muszą być modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, by mogły bardzo funkcjonować. Inne kraje skandynawskie będą traktować o „warunkach trwających w Szwecji” jako o zagrożeniu, zaś nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja odnajdzie się w recesji, i ze powodu na indywidualny status małej, otwartej gospodarki, będzie mocno podatna na pełne spowolnienie. To uczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak również finansowego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Okresach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Budynkiem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych firm z sektora opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, również jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest dojrzały i biały, czyli przylega do unii demograficznej, która przechodzi w liczbach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a więc role w wieku 20-40 lat, jakie są wiele bardziej elastyczne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Okresach Zjednoczonych, w jeszcze szerszym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a i obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump duzi funkcję piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi stosują się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z cieplejszych przedmieść, jak również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do dobrego poziomu przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w historii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry pochodzą z UE
Węgry od czasu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły duże sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo wydaje się stanowić w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, wybierając się na pokrywane przez Węgry – zaś w istocie premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i braci chodzących na myśl praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że teren tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To ciężkie do jedzenia status quo, a obie cechy będą tworzyły trudności z trafieniem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w układzie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co czyni poważną zmianę retoryki, która zbiega się w klimacie z transferami z UE, ale zaniknie w procesu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) podzieje na cenie, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze dochodzić swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i stworzy spadek cenie dolara o 30 proc. w związku do dobra. Aby stawić czoła powiększającej się rywalizacji handlowej i wadom powiązanym z żyjącymi zagrożeniami ze strony Miej Połączonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i opiece nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych stworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR postrzegać będzie 2 dolarom amerykańskim, co spowoduje z ADR największą jednostkę walutową na świecie. Końcem tego posunięcia jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sytuacji prowadzenia całego handlu w obecnym sektorze wyłącznie w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze powodu na żyjące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja ważnej ilości światowego handlu i odizolowanie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Połączone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ środków na finansowanie swojego podwójnego deficytu. W procesu zaledwie paru miesięcy USD podzieje na cenie 20 proc. w związku do ADR i 30 proc. w związku do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o